Backlink Google Search Console SEO

Backlink Nedir? Daha Fazla Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Daha Fazla Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinden başka bir web siteye verilen bağlantılardır. Backlink (Geri Bağlantı), “inbound, incoming link (gelen bağlantı)” olarak da bilinir. SEO açısından backlinklerin kalitesi ve miktarı, Google gibi arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanız açısından çok önemlidir. Çünkü arama motorlarına web sayfasının içeriğinin, ona referans bağlantı verecek kadar kaliteli olduğunu gösterir. 2021 yılında bile backlink hala SEO performansını etkiler.

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralara çıkmak için kaliteli backlinklere ihtiyaç vardır. Güvenilir, popüler ve otoriter bir web sitesinden alınan backlinkler çok değerlidir, ancak almak zordur. Backlink alınan web sitenin diğer web sitesiyle ilişkili (konusal olarak alakalı) olması gereklidir. Backlinklerin mümkün olduğunca “dofollow” etiketi ile etiketlenmiş olması iyidir. Aynı web siteden birkaç kez sürekli geri bağlantı almanın faydası yoktur, tek bir tane yeterlidir.

Backlink Sorgulama

Yöneticisi olduğunuz web sitenize gelen bağlantıları ya da başka bir web siteye verilen geri bağlantıları kontrol etmek için backlink sorgulama yapılır.

Google Search Console üzerinden sahipliğini doğruladığınız web sitenizin backlinklerini denetlemek için SC kenar çubuğundaki bağlantılar (links) alanına gidin. Dış bağlantılar (external links), web sitenize verilen backlinkleri gösterecektir.

Sahibi olmadığınız bir web sitesine verilen backlinkleri kontrol etmek için alexa, semrush, ahrefs gibi backlink sorgulama sitelerini kullanın.

Backlink Nasıl Alınır?

Daha fazla backlink nasıl alınır? Backlink almak için üç yol vardır: kazanmak, oluşturmak ve inşa etmek.

 1. İçeriğiniz insanlar tarafından değerli bulunduğunda web sayfanıza bağlantı verebilir.
 2. Web sitenize diğer sitelerden manuel olarak kendinize backlink ekleyebilirsiniz.
 3. Diğer web site sahiplerine ulaşarak web sayfanıza bağlantı vermelerini sağlayarak backlink inşa edebilirsiniz.

Genel olarak bir backlink ne kadar zor elde ediliyorsa o kadar çok değerlidir diyebiliriz. Örnek olarak; edu gov backlink, medium backlink, telegram backlink oluşturma değerlidir.

Backlink Satın Alma

Backlink satın almak Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne aykırıdır. (Bir Black Hat SEO tekniğidir) Piyasada backlink paketleri adı altında satılan backlinkleri almak iyi bir fikir değildir.

Kaliteli, En İyi, Ücretsiz Backlink Alınabilecek Siteler

Dizine, sosyal işaretleme, yorum backlink, blog backlink, profil backlink gibi yüksek kaliteli ve en iyi birkaç web siteden ücretsiz backlink alabilirsiniz.

Yüksek Kaliteli Ücretsiz Backlink Siteleri Listesi

 1. https://somuch.com/
 2. https://weboworld.com/
 3. https://angelsdirectory.com/
 4. https://poordirectory.com/
 5. https://activdirectory.net/
 6. https://startupxplore.com/en
 7. https://gust.com/
 8. https://irelandxo.com/
 9. https://shoutengine.com/
 10. https://www.writeabout.com/
 11. https://www.scca.com/
 12. https://ubuntuforums.org/
 13. https://forum.joomla.org/
 14. https://www.yumpu.com/tr
 15. https://www.drupal.org/
 16. https://medium.com/
 17. https://forum.wordreference.com/
 18. https://www.tapatalk.com/
 19. https://forums.opera.com/
 20. https://www.dreamstime.com/

Author

SEO Ajans

SEO AJANS sadece SEO alanında uzmanlaşarak yüksek kalite ve başarı oranıyla müşterilerine uzaktan çalışma şeklinde hizmet vermektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.