Sosyal Medya

Cringe (Krinç) Ne Demek?

cringe ne demek

Cringe (Krinç) Ne Demek?

İngilizce kökenli olan Cringe (Krinç) kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda Türkçe’de Cringe “yaltaklanmak, yalakalık yapmak” anlamına gelmektedir. Yaltaklanma; bir kişiye hoş görünmek için uygun olmayan ve onur dışı davranışlar sergilemektir. Sosyal medyada özellikle Instagram’da çokça karşılaştığımız Cringe başlıklı ve #cringe hashtag’li içeriklerde yerini alan Cringe (Krinç) nedir, Krinç ne anlama gelir diye merak mı ediyorsunuz?

Cringe (Krinç) Nedir?

Sosyal medyada videolarda ve paylaşımlarda kullanılan Cringe kelimesi, sosyal medya fenomenleri tarafından içeriklerinde kullanılmasıyla daha da popüler hale geldi. Video içerik üretenleri Cringe kelimesini farklı amaç için kullanmaya devam etmektedirler: Herhangi bir durum ya da kişiyi eleştirmek için…Türkiye’de sosyal ağlar içerisinde en çok kullanılan Instagram’da Cringe kelimesi ise olay odaklı ağır bir eleştiri amacıyla söylenmektedir.

Cringe (Krinç) Anlamı

Peki, Cringe (Krinç) ne anlama geliyor? Son dönemlerde Instagram, Twitter, Youtube, Facebook gibi tüm sosyal medya platformlarında sıklıkla karşılaştığımız #Cringe; “başkaları adına utanmak” anlamında kullanılmaktadır. #Cringe etiketi, bir olay, durum ya da kişiyi eleştirmek için kullanılıyor. Daha çok Z kuşağı bu kelimeyi kullanıyor.

Cringe (Krinç) Nasıl Okunur?

Cringe kelimesinin doğru okunuşu Krinç şeklindedir. Cringe diye yazılır, Krinç diye okunur.

Cringe Olmak Ne Demektir?

Sosyal medyada paylaşılmış bir videoyu izlerken veya bir fotoğrafa bakarken o kişinin yerine çok utanmak Cringe olmak demektir. Cringe videoyu izlerken o videoyu üreten kişinin yerine kendinizi koyup utanç hissediyorsanız, işte bu tam olarak Cringe olmaktır. Cringe olay, izlediğiniz Cringe video için; Cringe insan ifadesi de videodaki yerine utandığınız kişi için kullanılır.

Author

SEO Ajans

SEO AJANS sadece SEO alanında uzmanlaşarak yüksek kalite ve başarı oranıyla müşterilerine uzaktan çalışma şeklinde hizmet vermektedir.