medium blog

Medium Nedir?

Medium, kısaca blog sosyal medya platformudur. Medium Blog’da bir kişiyi takip edebilir, bir etiketi takip edebilir ya da bir yayını takip edebilirsiniz. Medium’a, blog yazmak isteyen herkes yazarak düşüncelerini paylaşabilir.

Dijital yayıncılık için yeni bir model olan Medium, herkese açık ve özgünlüğü destekleyen bir ortamdır. Okurlar ve yazarlar arasında derin bağlantıların kurulduğu, keşif ve büyümeye yol açabilen platformdur.

170 milyon okuyucunun yer aldığı Medium’da uzmanlar ve henüz keşfedilmemiş yazarlar fikirlerini yayarak dünya anlayışını derinleştirirler.

Twitter’ın kurucularından olan Evan Williams ve Biz Stone, anlatacak çok şeyi olan bazı Twitter kullanıcılarının 140 karakter zorunluluğu isyanına kulak vererek blog yazmak isteyen herkesin içerik üretebileceği mikro blog platformu olan Medium’u 2012 yılında kurmuştur.

Medium Blog Ne İşe Yarar?

Blog yazmak isteyen çoğu kişinin kendine özel bir blog sitesi yok. Ancak Medium sayesinde bu kişiler blog sitesi kurmak, hazırlamak ve yönetmekle uğraşmıyorlar. Çok kolay ve hızlı bir şekilde Medium üzerinden yazılarını paylaşabilmekte ve kendi blogunu oluşturabilmektedir. Üstelik herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan.

Medium Blog üzerinden takipçi sayınızı günden güne artırabilir, bu platformda edindiğiniz takipçilerle etkili bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz.

Medium Blog Ücretli Mi?

Bilindiği gibi Medium’un ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı abonelik seçeneği var. Ücretsiz abonelikler aylık en fazla 3 kilitli hikayeye erişebiliyorken, ücretli abonelikler platformdaki kilitli/kilitsiz tüm hikayelere sınırsız erişim hakkı elde ediyor.

Ayda 5 ABD doları karşılığında sınırsız erişimin keyfini çıkarmak ve en çok okuduğunuz yazarları doğrudan destekleyebilirsiniz.

Medium Nasıl Kullanılır?

Medium’da bog içeriklerinizi paylaşabilmeniz için öncelikle bir Medium hesabınızın olması gerekir. Bunun için ise Medium web sitesine anasayfasında yer alan “Sign In” butonuna tıklamalısınız.

Platform; Google, Facebook, Twitter veya E-mail hesaplarınızdan bir tanesiyle kayıt olmanızı sağlamaktadır. Kayıt yaptıktan sonra profilinizdeki “New Story” butonuna basıp hemen ilk içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Profil fotoğrafı yüklemeniz ve kısa bir biyografi yazmanız yeterlidir.

Paylaştığınız yazılar “Stories” kısmında görünür. Bu kısımda eski yazılarınız üzerinde istediğiniz bir değişikliği de “Edit” butonuna tıklayarak yapabilirsiniz.

Dilerseniz Android ve IOS için Medium uygulamasını da indirerek kullanabilirsiniz.

Author

SEO Ajans

SEO AJANS sadece SEO alanında uzmanlaşarak yüksek kalite ve başarı oranıyla müşterilerine uzaktan çalışma şeklinde hizmet vermektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.