SEO

SEO Nedir?

SEO: Bir web sitenin arama motorlarında daha üst sıralara çıkarak organik (ücretsiz) trafiğini artırması için yapılan bir iyileştirme çalışmasıdır. Daha geniş bir tanım yapacak olursak; SEO, bir web sitenin Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarının yönergelerine, politikalarına ve kriterlerine göre en uygun hale getirilmesi sürecidir. Böylece daha üst sıralarda, ilk sayfada ya da ilk sıralarda görünür olan bir web site daha fazla ücretsiz trafik alabilecektir.

SEO, bir web sitenin optimize edilmesi işi olarak tanımlandığı gibi aynı zamanda bu işi meslek edinen kişiyi tanımlamak için de kullanılır. Çoğu kez SEO Uzmanı da denir.

SEO Açılımı: SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” ifadesinin baş harflerinden oluşacak şekilde kısaltılmış bir terimdir. Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir.

seo nedir

SEO'nun Faydaları

SEO Ne İşe Yarar?

SEO’nun doğrudan veya dolaylı yoldan faydalarını ve işinize olan katkılarını şöyle sayılabilir:
 • SEO, web sitenize gelen ücretsiz (reklamsız) trafiği artırarak daha fazla insanın size ve işletmenize ulaşmasını sağlar,
 • Trafik artışı ile beraber yüksek dönüşüm oranı sağlayarak iş hacminizi ve satışlarınızı artırmanızı sağlar,
 • Web site ziyaretçilerinin iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak için iyileştirmeler yaparak web tasarım ve yazılım konularında da gelişime katkı sağlar,
 • Arama motorlarında daha fazla görünürlük sağladığı için marka bilinirliğini ve marka güvenilirliğini artırır,
 • İnsanların size kolay ve hızlıca, her an da ulaşabilir olmasını sağlayarak marka iletişiminize yardımcı olur,
 • Diğer dijital pazarlama kanallarına liderlik ve iş birliği yaparak dijital dünyada varlığınızı güçlendirir,
 • Uzun vadede kalıcı ve sürekli halde müşteri edinmenizi sağlar,
 • Yerel, ulusal ya da uluslararası pazarlara yoğun bir şekilde yönelerek pastadan pay almanızı sağlar,
 • Arama motoru reklam kampanyalarınıza olumlu katkılar sağlayarak daha düşük tıklama başı ücretler ödemenizi sağlayarak reklam giderlerinizi düşürür,
 • Pazarlama maliyetlerinizi düşürerek daha etkili sonuçlar almanızı sağlar,
 • Satışlarınızı dolayısıyla karlılığınızı artırır,
 • Rakiplerinizden önde olmanızı ve rekabet etme gücünüzü artırır.

SEO'nun Önemi

SEO Neden Gereklidir?

İnsanların %85’i bilmek, gitmek, yapmak ve satın almak niyetiyle internette arama motorları aracılığıyla arama yapar. Bu aramalar; anahtar kelime arama, görsel arama, harita araması ve sesli arama biçimlerinde olabilir. Yapılan bu aramalar arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) belli kriterlere göre sıralanarak listelenmektedir. Arama motorlarının amacının, insanların aradığı bilgiye en hızlı ve en doğru şekilde ulaşabilmesini sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. Bunu sağlayabilmek için her arama motoru kendi politikalarına ve yönergelerine göre sıralama kriterleri belirlemekte ve sürekli olarak güncellemektedir. Bu kriterlere göre geliştirdikleri algoritmalar sayesinde milyonlarca web siteyi değerlendirerek sıralamaktadırlar.

Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre insanların %90’ının, arama motoru sonuç sayfalarında en çok ilk sayfada ve özellikle ilk üç sırada yer alan web siteleri tıklayarak ziyaret ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca dijital pazarlamanın %60’ını oluşturan ve en önemli aracı olan SEO çalışması, diğer dijital pazarlama araçlarına kıyasla daha düşük maliyetli ancak daha verimli ve daha etkili olduğu bilinmektedir.

Bu bağlamda bir işletmenin dijital dünyada var olabilmesi ve dijital pazarlamanın iyi bir biçimde yürütebilmesi için mutlaka bir SEO’ya ihtiyacı vardır. SEO Hizmeti ile arama motorlarında daha üst sıralarda yer alan bir işletmenin web sitesi, sadece hedef kitlesine ya da potansiyel müşterilerine ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda marka güvenirliğinin ve marka bilinirliğinin artmasına da katkı sağlamaktadır. Günümüzde işletmelerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi, rekabet edebilmesi, büyümesi ve karlılığını artırabilmesi için dijital pazarlamaya ve özellikle SEO’ya önem vermeleri gerekmektedir.

SEO Teklifi İsteyin!

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayız.
Merhaba, Yardımcı olabilir miyiz?