Sosyal Medya

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

tumblr

Tumblr Nedir?

Tumblr, kayıtlı kullanıcıların kendi özelleştirilebilir bloglarında multimedya içeriği yayınlamalarına izin veren ücretsiz bir sosyal ağ web sitesidir. Tumblr kendini ifade edebileceğin, keşfedebileceğin ve sevdiğin şeyleri bulabileceğin bir platform. Burada ilgi alanların seni, senin gibi insanlara bağlar.

Tumblr ne zaman kuruldu? Tumblr, 2007 yılında David Karp tarafından kurulan bir sosyal ağ ve microblog sitesidir. Tumblr kuruluşundan iki hafta sonra 75 bin kullancıya ulaştı. Amerika’da toplamda 13 buçuk milyon kullanıcıya ulaşmıştır.

Tumblr daha sonra 2013 yılında Yahoo! Tarafından 1.1 milyar dolarak satın alındı fakat satın alınmasından memnun kalmayan kullanıcılar imza kampanyası başlatarak 170.000 imza ile kurucusu David Karp’ın CEO olarak kalmasını sağladılar.

Beş yıllık süre boyunca reklamsız hizmet veren Tumblr’ın gelir kaynağının büyük kısmını özel temaların satışından alınan paylar ve gönderilerini öne çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği bir dolarlık ücret oluşturuyordu.

90 milyara yakın blog içeriğinin yer aldığı Tumblr, Türkçe de dahil olmak üzere 47 dilde hizmet vermektedir. Tumblr 2015 yılı itibariyle en hızlı büyüyen sosyal medya mecrası ünvanını kazandı. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini geride bırakan Tumblr, üye sayısını tam 45% oranında arttırdı.

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Günümüzde çoğunlukla 18 – 29 yaş aralığındaki genç kişilerin aktif olarak kullandığı Tumblr, 14 yıldır hizmet veriyor. Çok yönlü bir sosyal ağ olan Tumblr’da video, ses, fotoğraf, alıntı, sohbet, metin, bağlantı eklemesi ve gif paylaşılabilir. Sayfanızı kendi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. Diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi aradığınız konuları etiket “#” yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Tumblr’a üye olmak aslında çok kolay. Yapmanız gereken ilk şey ise Tumblr uygulamasını cihazınıza indirmek ya da arama motorunu kullanarak Tumblr sayfasına girmek. Ardından Tumblr’a üye olmak için ad – soyad gibi kişisel bilgilerin yanı sıra bir de kullanıcı adı seçilmelidir. Bununla birlikte diğer sitelerde olduğu gibi buraya da bir e-mail adresi ile üye olunuyor. Diğer uygulamalar gibi Facebook ile kayıt ol özelliği gibi özellikler Tumblr’da maalesef yok.

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Tumblr Ne İşe Yarar?

Tumblr sitesini diğer sosyal medya adreslerinin farklı kılan özellik, özel yapısı ile bütün sosyal medya ağları ile bağlantı halinde olmasıdır.

  • Tumblr internet üzerinden tamamen kişiye özel resim, video, alıntı, gif vb şeyleri paylaşayabileceği bir blog hizmeti sunar.
  • Kendinizi yansıtabileceğiniz bir temayla bloğunuzu özelleştirebilirsiniz.
  • Kişisel bilgisayarlarınızda bulunan fotoğraf, link, video, ses kayıt, giflerinizi paylaşabileceğiniz bir ortam sunar.
  • Kullanıcılar arasındaki iletişimi güçlendirir.
  • Konu etiketlerine göre aradığınız konuların bloğuna giderek popüler, en yeni, gif, fotoğraf, metin, video, alıntı, sohbet ve seslerine ulaşabilirsiniz.

Tumblelog Nedir?

Her Tumblr bloguna tumblelog denir. Kullanıcılar, metin, resim, video, link ve ses dosyalarını tumblelog’larına gönderebilirler.

Author

SEO Ajans

SEO AJANS sadece SEO alanında uzmanlaşarak yüksek kalite ve başarı oranıyla müşterilerine uzaktan çalışma şeklinde hizmet vermektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.