Mobil Uygulama Sosyal Medya

Yerli Sosyal Medya Platformu Yaay Nedir?

yaay anasayfa

Yaay Nedir?

Sosyal medya dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanan Yaay, gündem ve haber takibi, doğru bilgiye ulaşma, bilgilendirme, rozet uygulaması gibi özelliklere sahip yerli sosyal medya uygulamasıdır.

Yaay Açılımı

Yaay sosyal medyadaki en önemli motivasyon olan yaymaktan geliyor. İçeriklerin ve kullanıcı fikirlerinin yayılmasından geliyor.

Yaay Kimin?

Yaay, Türk Telekom çatısı altındaki TT Ventures tarafından 2 Eylül 2020’de açılmıştır. Türkiye merkezli bir sosyal medya platformudur.

Türk Telekom Grubu şirketlerinden, TT Ventures Proje Geliştirme A.Ş. bünyesinde yer alan mobil uygulama geliştirme şirketi Appyap tarafından hazırlanmış ve geliştirilmektedir. İlk sürümü Eylül 2020’de yayınlanan uygulama, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz indirilebilmektedir.

Yaay Üyelik

Yaay ana sayfasındaki “Kayıt Ol” butonuna bastığınızda karşınıza gelen kayıt formunda ilgili alanları doldurunuz. Ad Soyad, Kullanıcı adı, E-Posta ve Şifre bilgilerinizi girdikten sonra Kullanıcı Koşulları ve Gizlilik Politikasını kabul ettiğinize ve Aydınlatma Metnini okuduğunuza dair onay vermek için ilgili kutucuğa tik atın.

Kayıt Ol” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekran sizden hesabınızı etkinleştirmek için telefon numaranızı isteyecektir. Telefon numaranızı girip “Devam” butonuna bastığınızda SMS ile size gelen şifreyi girerek hesabınızı onaylayabilirsiniz. E-posta adresinize Yaay tarafından gönderilen onay mailini hesabınıza giriş yaptıktan sonra da onaylayabilirsiniz. Böylece Yaay üyeliğiniz tamamlanacaktır.

Yaay Kategoriler

Yerli ve milli sosyal medya uygulaması Yaay, içerikleri konularına göre kategorize ederek konuların daha rahat takip edilebilmesi için kullanım kolaylığı sunuyor.

Yaay uygulamasında, eğer yalnızca haberleri takip etmek istiyorsanız, haber kategorisini takip edebilirsiniz. Abone olup takip ettiğiniz kategoride paylaşım da yapabilirsiniz.

Yaay’da 24 adet farklı kategori bulunmaktadır:

 1. Genç
 2. Tekno
 3. Spor
 4. Mizah
 5. Haber
 6. Magazin
 7. Siyaset
 8. Çocuk
 9. Dizi
 10. Müzik
 11. Emlak
 12. Oto
 13. Tatil
 14. Kripto
 15. Moda
 16. Eğitim
 17. Borsa
 18. Kariyer
 19. Gurme
 20. Astro
 21. Oyun
 22. Tarih
 23. Sağlık
 24. Kültür

Yaay Özellikleri

Yaay uygulamasında en fazla 280 karakter kullanarak paylaşım yapabilirsiniz. Görsel, video ya da medya formatlarında paylaşım yapılabilir. #Hashtag (#etiket) de kullanabilirsiniz.

Yaay uygulamasında bir gönderiyi beğenebildiğiniz gibi beğenmeyebilirsiniz de. Twitter’daki gibi beğendiğiniz bir paylaşımı sayfanıza Retweet yapabilirsiniz.

Takip ettiğiniz veya etmediğiniz bir profil sayfasında, sağ üstte bulunan ikon ile kişiye doğrudan mesaj gönderebilirsiniz.

Yaay Mavi Tik

Yaay Sosyal Medya Platformunda hesapların onaylanması yani mavi tik alınması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Şimdilik böyle bir özellik yok.

Yaay Rozet Sistemi

Yaay üzerindeki etkileşimlerinizden puanlar kazanırsınız. Puan karşılığında rozetler kazanırsınız. Rozet detaylarını Rozet Puanı ikonuna tıklayarak görebilirsiniz. Puanların birikmesiyle muhtemelen ileride sürprizlerle karşılaşacaksınız.

Puana dayalı rozet sistemi şöyledir:

 • 5* (100-200)
 • 4* (201-350)
 • 3* (351-550)
 • 2* (551-998)
 • 1* (999+)

Gönderi oluşturma, gönderi beğenme, gönderi alıntılanması, gönderi yorumlama durumlarında pozitif etki eden puanlar alırsınız. Ancak başka kullanıcılar tarafından şikayet, hatalı kategori kullanımı ile ilgili şikayetler durumunda ise negatif etki eden puanlar alırsınız. Negatif puanlar, şikayet edenin seviyesine göre katlanarak artabilir.

Yaay Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama Yaay Kullanıcıları için:

 1. Uygulamayı açınız.
 2. Sol üstte profil resminize tıklayarak profilinizi açınız.
 3. Sağ üstteki dişli çark simgesi olan Ayarlar butonuna basınız.
 4. Hesap Ayarları -> Hesabımı Sil ( Hesabınız Kalıcı olarak silinir.)
 5. Hesap Ayarları -> Hesabımı Askıya Al (Tekrar kullanmak isteyeceğiniz zamana kadar hesap dondurulur.)

Masaüstü Yaay Kullanıları için:

 1. Yaay web sitesi üzerinden (yaay.com.tr) hesabınıza giriş yapınız.
 2. Sağ üstte bulunan profil resminize tıklayarak ayarlar sayfasına gidiniz.
 3. Gizlilik Ayarları -> Hesabımı Sil ( Hesabınız Kalıcı olarak silinir.)
 4. Gizlilik Ayarları -> Hesabımı Askıya Al (Tekrar kullanmak isteyeceğiniz zamana kadar hesap dondurulur.)

Author

SEO Ajans

SEO AJANS sadece SEO alanında uzmanlaşarak yüksek kalite ve başarı oranıyla müşterilerine uzaktan çalışma şeklinde hizmet vermektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.